HAKKIMIZDA

Osmanoğulları Yem olarak, yemlerde yüksek kaliteye, kaliteli ve standartlara uygun hammadde ile üretim gerçekleştirilerek ulaşılmaktadır. Bu titizlikle seçimi yapılan hammaddeler, uzman teknik elemanların hazırladığı dengeli ve zengin içerikli formüllerle bütünleştirilerek, siz değerli üreticilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Çalışmalarımızdaki önceliğimiz; üreticimizin ne istediğini doğru belirleyip, kaliteyi en uygun fiyata sunmaktır. Bu kararlılığımızla, sektörün geçirdiği iyi ve  kötü günlerde üreticimizin en büyük desteçisi olmayı başardık.

Yapılan Kontroller ve Amaçları
Satın alma departmanı tarafından alınan ham maddeler, gelen her kamyondan numune almak koşulu ile fiziksel analizleri (renk,koku,yabancı madde vb.)yapılır.Nem oranı ham maddelerin depolama şartlarına dayanıklılığı ve küf gibi zararlılara kirlenme riski açısından önem taşımaktadır. Bu yüzden kullanımı yoğun olan (tahıllar gibi)ham maddelerde hızlı bir şekilde nem tayini yapılır. Bunun yanı sıra ham maddelerde stoklarımıza alınmadan önce hızlı test kitleri ile aflotoxin içerip içermediği laboratuvarımız tarafından tespit edilerek alım gerçekleştirilir. Fiziksel analizi yapılan ham maddelerde herhangi bir olumsuzluk görülmemiş ise besin içeriklerinin belirlenen standartlarda olup olmadığını kontrol etmek amacı ile kimyasal analizleri (protein,yağ,kül,sel,nişasta vb.)yapılır. Belirlenen değerler sonucunda kabul edilen ham maddelerin yem fabrikasında kullanımı yetkili kişiler tarafından belirlenir. Stoklarımıza alınan ham maddeler stoklandıkları süre içerisinde belirli aralıklarda kontrolleri yapılmakta, bu şekilde ham maddenin kalitesinde zamana bağlı kayıpların önüne geçilmektedir.

Firma olarak bu sektörde kalitesini ispatlamış ve bunu belgeleyebilen firmalarla alışveriş yapılması ürünlerimizin kalitesinin kontrolü adına uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca firmamızda üretimi gerçekleştirilen her ürünümüz mevcut laboratuvarımızda besin içerikleri kontrolü yapıldıktan sonra satışa sunulmaktadır.

20 Ekim 2019

İlgili Terimler :